Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Antyki w Warszawie - jak odróżnić prawdziwe okazy od podróbek? Sprawdzamy!

Szukasz antyków na sprzedaż w Warszawie, ale dopiero zaczynasz i nie wiesz, od czego zacząć? Obawiasz się, że trafisz na falsyfikat i stracisz pieniądze? Jest kilka sposobów na to, żeby nie dać się oszukać. Przedstawiamy wskazówki przydatne dla kolekcjonerów antyków!

2023/09/aranzacja-antykow-na-targu-1-jpg_64ff0f5745cf4

Jak nie dać się oszukać w sklepie z antykami?

Od kiedy kolekcjonowanie antyków stało się popularnym hobby i sposobem na lokowanie gotówki, na rynku pojawiło się nie tylko wielu uczciwych sprzedawców, którzy wystawiają oryginalne okazy, ale też sporo oszustów. Podstawowym sposobem na uniknięcie zakupu podróbek jest poszerzanie wiedzy na temat antyków. 

Można jej szukać w specjalistycznych lekturach, a także na blogach poświęconych tej tematyce i na grupach w mediach społecznościowych, które są skarbnicą wiedzy. Jeśli dobrze poznasz specyfikę przedmiotów, które Cię interesują, historię i cechy charakterystyczne, trudniej będzie Cię oszukać.

Żeby uniknąć zakupu podróbek, powinieneś stworzyć bazę zaufanych i wiarygodnych sprzedawców, którzy oferują oryginalne przedmioty. W stolicy możesz odwiedzić któryś ze sklepów ze starociami lub profesjonalne targi antyków w Warszawie organizowane przez Antyki Bronisze.

Każdy kolekcjoner korzysta z pewnych trików, które pomagają ocenić autentyczność przedmiotu - niektórzy używają do tego celu np. czarnego światła, inni zwracają się do ekspertów. Przedstawiamy kilka uniwersalnych wskazówek, na co zwrócić uwagę kupując antyki.

Szukaj oznaczeń producenta

Większość przedmiotów ma specjalne oznaczenia, wskazujące na ich producenta oraz miejsce wykonania. Znajdziesz je na biżuterii, sztućcach, ceramice czy meblach. Znak towarowy może mieć formę etykiety, nadruku lub podpisu, zazwyczaj umieszczonego na odwrocie. Jeśli go znajdziesz, warto, żebyś zrobił zdjęcie i przeprowadził małe śledztwo. 

Srebrne sztućce Sterling mają zazwyczaj oznaczenie w postaci nazwy marki, numeru próby, a czasem także sygnatury w postaci lwa. Warto jednak wiedzieć, że w tym i wielu innych przypadkach znak towarowy zmieniał się na przestrzeni lat. Poza tym niektórzy oszuści nauczyli się fałszować także ten element - dlatego nie polegaj jedynie na nim, potraktuj to jako jedną ze wskazówek.

Zwracaj uwagę na detale

Gdy rozważasz zakup antyku, musisz być szczególnie uważny i drobiazgowy - oglądając przedmiot, zwracaj uwagę na wszelkie detale, które pomogą Ci ocenić jego wiek i pochodzenie. Na początku sprawdź, czy są na nim ślady użytkowania, w końcu zabytek powinien je mieć! 

Pamiętaj, że niektórzy stylizują przedmioty na antyki, zwłaszcza meble. Wszelkie ryski będą widoczne zwłaszcza w miejscach, w których pojawiają się one na zwykłych fotelach czy sofach, czyli na siedzeniu, oparciach. Poza tym liczy się też zapach staroci - stuletni antyk nie będzie pachniał świeżym drewnem, to może wskazywać na współczesną reprodukcję.

Wykorzystane materiały i techniki

Warto wiedzieć więcej o epoce, z której pochodzi zabytek, dzięki temu na podstawie materiałów, z jakich został wykonany, ale też techniki, można ocenić jego prawdziwość. Dawniej meble i zdobienia robiono ręcznie, dlatego jeśli przyjrzysz się bliżej, możesz dostrzec subtelną asymetrię i drobne niedoskonałości. 

Często wykorzystywano także różne rodzaje drewna do stworzenia jednego przedmiotu, bo w ten sposób oszczędzano. Z tego względu w miejscach, które nie były widoczne, np. we wnętrzu szuflad, nietrudno trafić na inny gatunek drewna. Jednak jeśli znalazłeś takie elementy, jak płyta pilśniowa, nowoczesne gwoździe lub zszywki, może to świadczyć o podróbce.

Jeśli chcesz znaleźć najlepsze antyki w Warszawie, które będą wartościowym zabytkiem, zwracaj uwagę na detale, które pomogą Ci odróżnić podróbki.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.