Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Jak Internet Rzeczy pomaga oszczędzać na rachunkach?

Ile razy zdarzyło Ci się pozostawić włączone ogrzewanie w sypialni, chociaż nie miało to większego sensu? Zapominalstwo i niedbałość to ludzka rzecz, ale wyobraź sobie, jak mógłbyś zaoszczędzić na rachunkach, gdyby taka sytuacja już nigdy Ci się nie przytrafiła.

2023/08/depositphotos-38826617-xl-jpg_64ca59f22835a

Dzięki dzisiejszej technologii jest to całkowicie możliwe. Internet Rzeczy, w skrócie zwany IoT (Internet of Things), to pojęcie oznaczające urządzenia gromadzące dane i komunikujące się ze sobą wzajemnie, najczęściej za pośrednictwem sieci internetowej. Sprzęty z kategorii IoT podejmują niektóre decyzje same na podstawie wcześniej ustalonych reguł i informacji zebranych przez czujniki, poprawiając komfort życia użytkowników.

Jak dbać o bezpieczeństwo Internetu Rzeczy?

Zanim przejdziemy do tego, jak IoT może pomóc Ci podreperować domowy budżet, warto wspomnieć o tym, że technologia ta - jak każda inna - jest przydatna, ale nierozważnie zaimplementowana może spowodować także szkody.

Chodzi o cyberbezpieczeństwo. Urządzenia z kategorii IoT łączą się z internetem, a więc są narażone na te same zagrożenia, co komputery czy smartfony. Różnica polega na tym, że większość osób dba o zabezpieczenie sprzętu komputerowego, a już niekoniecznie pamięta o swoich inteligentnych urządzeniach AGD.

Sprzęty IoT korzystają zazwyczaj z domowej sieci, a router stanowi jej newralgiczny punkt. Bardzo ważne jest zatem odpowiednie zabezpieczenie go przed potencjalnymi hakerami - tak, do IoT też można się włamać! Niechronione urządzenie to furtka do domowej sieci, skąd można dostać się do komputerów czy podsłuchać poufne dane.

Oto, co zalecamy:

Ukrycie SSID. Co to SSID? SSID to po prostu identyfikator (nazwa) sieci. Warto go ukryć, jeśli nie przewiduje się podłączania nowych urządzeń do sieci w najbliższym czasie. Można to zrobić z poziomu ustawień routera. Dzięki temu potencjalnym przestępcom trudniej będzie wykryć sieć.

Szyfrowanie. Każdy router jest wyposażony w protokoły szyfrowania - najczęściej kilka. Najnowszy i najbardziej polecany z nich to WPA3. Nieco starszy, ale wciąż dobry WPA2 sprawdza się, gdy urządzenia w sieci nie obsługują nowszego protokołu. Zdecydowanie nie polecamy korzystania z protokołów WPA1 i WEP - są już przestarzałe.

VPN. Usługa VPN to nie tylko sposób na zamaskowanie IP, ale i zabezpieczenie danych w sieci poprzez ich dodatkowe zaszyfrowanie. Renomowane aplikacje VPN można instalować na większości routerów. To metoda chroniąca wszystkie sprzęty w sieci - komputery, telewizory i inne.

Inteligentne urządzenia, które pomagają oszczędzać

Sprzęty z kategorii IoT nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie, ale pomagają również oszczędzać. Oto kilka przykładów, które mają na celu zobrazowanie, jak Ty sam możesz wykorzystać nowoczesną technologię, by zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku.

Termostaty

Koszty ogrzewania rosną, a w Polsce - kraju stosunkowo chłodnym przez przynajmniej pół roku - nie można pozwolić sobie po prostu na wyłączenie grzejników. Można jednak skrócić ich działanie do minimum, co ograniczy wydatki, a jednocześnie pozwoli zachować optymalną temperaturę w domu.

Tu z pomocą przychodzą inteligentne termostaty. Urządzenia te są w stanie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach zgodnie z trybem życia domowników. W przeciwieństwie do tradycyjnych termostatów nie trzeba ustawiać ich ręcznie. Potrafią na przykład ograniczać ogrzewanie wtedy, gdy dom stoi pusty i włączać je, gdy zbliża się czas powrotu domowników. Łatwo sobie wyobrazić, jak wpływa to na rachunki. Przy okazji, dzięki nim temperaturą w pokoju można sterować bez wstawania z fotela.

Zraszacze

Podlewanie trawników i ogródka o stałych porach ma tę wadę, że łatwo - i często - dochodzi przy nim do marnotrawstwa. Zraszacze działają zawsze, niezależnie od pogody. Jeśli zapomnisz ich wyłączyć (albo nie będzie Cię w domu), podlejesz swój trawnik dwie godziny przed zapowiadaną ulewą. A przecież tyle mówi się o katastrofie klimatycznej i suszach, które w letnich miesiącach nękają coraz bardziej rozległe tereny.

Tu również rozwiązanie stanowi IoT, a konkretnie: inteligentne zraszacze. Dzięki nowej technologii urządzenia te już nie tylko są sterowane smartfonami, ale i łączą się z internetem w celu pobrania prognoz pogody. Nie podlewają więc ogródka przed deszczem i oszczędzają hektolitry wody w porównaniu ze standardowymi zraszaczami. Jeśli nie przemawia do Ciebie troska o środowisko, być może zainteresują Cię mniejsze rachunki.

Włączniki i gniazdka

Ekspresy do kawy, kuchenki mikrofalowe, pralki, telewizory - niektóre (nawet nowoczesne) urządzenia pobierają prąd nawet wtedy, gdy nie są aktywnie użytkowane. Tryby "stand-by" może nie doprowadzą Cię do bankructwa, ale grosz do grosza, a uzbiera się pokaźna sumka na rachunku. Można by było przeznaczyć ją na coś bardziej pożytecznego.

Inteligentne włączniki można zaprogramować tak, by odcinały dostęp do energii nieużywanym urządzeniom. Telewizor nie musi być przecież gotowy do działania, jeśli nie ma Cię w domu.

Żarówki

Niepotrzebne zostawianie włączonego światła niektórych doprowadza do szewskiej pasji. A co do rachunków za energię elektryczną - na pewno lepiej byłoby unikać takich wpadek. Inteligentne oświetlenie to ułatwia. Można je zaprogramować, a jeszcze lepiej - sparować z czujnikami w taki sposób, by żarówki włączały się po wykryciu ruchu i wyłączały po paru minutach. To rozwiązanie najlepiej sprawdza się w korytarzach i ogródkach, gdzie stałe światło nie jest potrzebne.

We współpracy z PRconsultancy

 

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.