Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Bezpieczeństwo żywności: jak opakowania do gastronomii wpływają na utrzymanie jakości i higieny?

Opakowanie odgrywa kluczową rolę w zachowaniu jakości i higieny artykułów spożywczych. Bardzo ważny dla bezpieczeństwa żywności jest wybór właściwego materiału opakowaniowego - lekkiego, ale wytrzymałego. Ułatwiającego długotrwałe przechowywanie i odpornego na działanie czynników zewnętrznych. Takim materiałem jest tworzywo sztuczne. W jaki sposób plastikowe pojemniki gastronomiczne wpływają na bezpieczeństwo żywności? Sprawdziliśmy!

2023/07/asian-food-boxes-plastic-bags-delivered-customer-home-by-delivery-man-orange-uniform-jpg_64b8e811ea311

Chronią przed zanieczyszczeniem

Opakowanie chroni żywność przed zanieczyszczeniem z zewnątrz, m.in. kurzem, pyłem czy insektami, które mogłyby negatywnie wpłynąć na cechy organoleptyczne produktu, takie jak smak, zapach czy konsystencja, a także rozwojem niewidocznych gołym okiem, ale groźnych dla zdrowia bakterii. Dzięki pojemnikowi ze szczelną pokrywką żywność jest odpowiednio chroniona.

Przedłużają trwałość produktu

Jedną z najważniejszych informacji na opakowaniu jest data przydatności do spożycia (dla produktów świeżych, łatwo psujących się) albo data minimalnej trwałości (dla produktów trwałych i suchych). Właściwie dobrane opakowanie przedłuża trwałość produktu, odcinając dopływ tlenu, co zapobiega szybkiemu psuciu. Dzięki temu jedzenie jest dłużej świeże i zdatne do spożycia. Pojemniki pozwalają zminimalizować ilość wyrzucanej żywności, co ma korzystny wpływ na środowisko naturalne.

Umożliwiają długotrwałe przechowywanie

Pojemniki gastronomiczne są projektowane w taki sposób, żeby umożliwiały długotrwałe przechowywanie. Niektóre opakowania zawierają dodatkowe elementy, które pomagają zachować świeżość żywności przez pewien czas po otwarciu.

Ułatwiają bezpieczny transport

Opakowanie umożliwia bezpieczne przewożenie żywności z zakładu produkcyjnego do punktów sprzedaży oddalonych nawet o wiele tysięcy kilometrów. Plastikowe pojemniki są projektowane w taki sposób, aby istniała możliwość ich sztaplowania, czyli układania jeden na drugim, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w pojazdach transportowych.

Kolejną technologią, która sprzyja bezpiecznemu transportowi produktów spożywczych (w tym dań cateringowych), jest zgrzewanie. Firma Stark Partner (producent tacek plastikowych) oferuje opakowania jedno- lub dwukomorowe, które po napełnieniu trwale łączy się z folią, aby zabezpieczyć produkt w trakcie przewożenia.

Nie wpływają na smak czy zapach żywności

Opakowania artykułów spożywczych, wykonane z wysokiej jakości plastiku, przeznaczonego do bezpośredniego kontaktu z żywnością, nie mają negatywnego wpływu na smak, zapach czy konsystencję żywności. Producent opakowań z tworzyw sztucznych powinien zadbać o właściwe oznakowanie swoich wyrobów przed wypuszczeniem ich na rynek. Do najczęściej stosowanych w przemyśle spożywczym materiałów należy polipropylen (PP). To bezbarwne i bezwonne tworzywo, które można z łatwością formować i przetwarzać.

Są źródłem informacji o produkcie

Producent żywności ma obowiązek zamieścić na opakowaniu etykietę z najważniejszymi informacjami o produkcie. Wybór materiału opakowaniowego wpływa na możliwości etykietowania. Producent opakowań gastronomicznych, Stark Partner, oferuje nowoczesną metodę znakowania pojemników za pomocą technologii IML (In-Mould Labelling), która pozwala trwale połączyć opakowanie z etykietą już na etapie produkcji.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.