Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Alkoholizm a zdrowie psychiczne

Alkoholizm wpływa na zdrowie psychiczne zarówno samego uzależnionego, jak i całego otoczenia. Niszczy relacje międzyludzkie i często jest przyczyną agresji.

2023/03/2-1-jpg_6423de2372655

Złe samopoczucie, lęk, depresja czy traumatyczne wydarzenia to najczęstsze przyczyny sięgania po alkohol. Zobacz, jak alkohol wpływa na psychikę człowieka, a także gdzie szukać profesjonalnej pomocy.

Alkohol powodem rozwoju chorób psychicznych

Alkohol, podobnie jak wiele innych substancji psychoaktywnych, wpływa na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, co może prowadzić do zmian nastroju, lęku, depresji i zaburzeń osobowości. Wiele zależy od dawki i częstotliwości spożycia, indywidualnej wrażliwości, a także ogólnego stanu zdrowia, czy predyspozycji genetycznych. Uzależnienie od alkoholu może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia lękowe, halucynoza alkoholowa, czy paranoja. Ponadto alkoholizm może pogłębiać problemy zdrowia psychicznego u osób, które już cierpią na zaburzenia psychiczne, co może prowadzić nawet do samobójstwa.

Choroby psychiczne, a zatracanie się w alkoholu

Problemy związane ze zdrowiem psychicznym mogą być jednym z czynników, które prowadzą do uzależnienia od alkoholu. Osoby cierpiące na depresję, zaburzenia lękowe lub inne problemy psychiczne, często sięgają po alkohol jako sposób na złagodzenie objawów, gdyż nie są świadomi źródła takiego stanu. Istotna jest odpowiednia terapia poprzedzona detoksem. Najskuteczniejszą formą będzie prywatny ośrodek odwykowy, który zmieści się z daleka od domu. W spokojnej okolicy, pod czujnym okiem lekarzy i terapeutów można w pełni skupić się na sobie i swoich potrzebach. To pierwszy krok do osiągnięcia balansu życiowego. Wybierając detoks alkoholowy Warszawa osoby z takich miejscowości, jak Ostrów Mazowiecki, Wyszków czy Płońsk mogą poszukać bezpośredniej pomocy. Ośrodki odwykowe przyjmują osoby z całej Polski, więc warto wybrać ten, który zapewni dobre warunki i odpowiednie zaplecze lekarskie. Im wcześniej osoba uzależniona zdecyduje się na odwyk, tym większa szansa na wyleczenie i życie w abstynencji.

Leczenie alkoholizmu powinno obejmować nie tylko sam odwyk i terapię, ale również opiekę i wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego. Terapia behawioralna, farmakologiczna oraz zajęcia w grupach pomagają przepracować swoje słabości, problemy, odnaleźć przyczyny uzależnienia oraz poprawić stan zdrowia psychicznego. W przypadku zdiagnozowania objawów depresyjnych, lęku, zaburzeń osobowości kompleksowa terapia i dobrze dobrane leki pozwalają stopniowo ponownie stanąć na nogi.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.