Opublikowano . Powiat ostrowski | Kultura i rozrywka | Inne


IV Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej w ostrowskich Jatkach! (zdjęcia)

Mieliśmy okazję, aby wziąć udział w IV Ogólnopolskim Dniu Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej, który odbył się w Galerii Sztuki Jatki. Jak, co roku w ramach wydarzenia przeprowadzone zostały wykłady, które poprowadzili zaproszeni goście.

2023/02/iv-ogolnopolski-dzien-etnografii-etnologii-i-antropologii-kulturowej-w-ostrowskich-jatkach-fot-ostrowmaz24-jpg_63ea2a6a25e05

W piątek 10 lutego o godz. 11.00 w Galerii Sztuki Jatki w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się czwarta edycja Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. Wydarzenie zostało zorganizowane przez połączenie wspólnych sił Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej, Miejskiego Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej, ostrowskiego Stowarzyszenia "Ludzie z pasją" oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Na samym wstępie powitano wszystkich przybyłych gości, a następnie głos zabrał burmistrz miasta Jerzy Bauer. Tuż po jego przemowie odbyło się uroczyste podpisanie porozumień pomiędzy Miejską Biblioteką Publiczną, innymi bibliotekami z powiatu ostrowskiego oraz ostrowskim Stowarzyszeniem "Ludzie z pasją".

Po części oficjalnej i przemowach przyszedł czas na rozpoczęcie pierwszego wykładu, który poprowadziła dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Marta Molska. Opowiedziała nam o modzie na kulturę Kurpiowską "Etno Design", któremu była poświęcona w ubiegłym roku wystawa w ostrowskich Jatkach. Dowiedzieliśmy się, że "Etno Design" to nurt, który propaguje łączenie elementów rękodzielnictwa i wyrobnictwa ludowego ze współczesnymi trendami. Wykład Marty Molskiej został zwieńczony filmikiem, który Miejski Dom Kultury stworzył własnymi siłami.

Następnie zostało zapowiedziane wystąpienie dr Józefa Zalewskiego, zastępcy dyrektora Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Temat poruszony przez doktora został poświęcony profesorowi Marianie Pokropku. Marian Pokropek studiował w Instytucie Historii Kultury Materialnej pod okiem prof. Witolda Dynowskiego. Dzięki swojej ciężkiej pracy uzyskał tytuł magistra etnografii. Przez bardzo wiele lat był kierownikiem Zakładu Etnografii Polskiej i Słowiańszczyzny w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Badawcze zainteresowania profesora początkowo dotyczyły budownictwa i osadnictwa na Mazowszu oraz Podlasiu, ale pracował również przy tworzeniu "Polskiego Atlasu Etnograficznego".

Kolejnym punktem wydarzenia był wykład Jolanty Andruszkiewicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej pt. "Świadectwa życia ludzi oraz obrazy kultur w zbiorach ostrowskiej Biblioteki". Jolanta Andruszkiewicz przybliżyła nam m.in. zbiory, jakie prowadzi nasza biblioteka i są to zbiory z zakresu etnografii, etnologii, muzealnictwa, historii sztuki, czy też antropologii. Są one pozyskiwane poprzez zakup oraz wymianę międzybiblioteczną. Dowiedzieliśmy się również, że w ostatnich dniach biblioteka wzbogaciła się o bardzo cenny dar, jakim jest kolekcja Barbary Falińskiej.

Czwarte wystąpienie dotyczyło "Katalogu historycznych nazwisk mieszkańców parafii Ostrów Mazowiecka jako źródłowej bazy danych do identyfikacji tożsamości", które poprowadziła dr Małgorzata Frąckiewicz, językoznawczyni, regionalistka oraz badaczka gwary łomżyńskiej. Wykład nie skupiał się na dokładnym przeanalizowaniu katalogu, a na samej jego zawartości. Przedstawione zostały zdjęcia w formie prezentacji, dzięki którym zobaczyliśmy katalog, jako źródłową bazę danych. Dodatkowo ukazanie publikacji było również jej promocją, aby zachęcić mieszkańców do zapoznania się z nią samodzielnie.

Po obejrzeniu prezentacji o katalogu przeszliśmy do następnego wykładu pt. "O sztuce zwanej naiwną", który zaprezentowała Alicja Mironiuk-Nikolska, główny inwentaryzator Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Alicja Mironiuk-Nikolska opowiedziała wszystkim zgromadzonym o tym, czym jest sztuka naiwna, skąd się wzięła i jacy występują naiwni artyści. Wzbogaciliśmy się o wiedzę na ten temat i dowiedzieliśmy się, że w polskim dyskursie tę sztukę upowszechnił antropolog kultury Aleksander Jackowski. Aleksander Jackowski nazwał te zjawiska artystyczne, które znajdują się pomiędzy sztuką profesjonalną a sztuką ludową.

Ostatnim wystąpieniem tego spotkania było wystąpienie Krzysztofa Godlewskiego, pasjonata dziedzictwa lokalnego. Przybliżył nam temat dotyczący historii powiatu ostrowskiego okiem lokalnego poszukiwacza. Krzysztof Godlewski podsumował spotkanie opowiadając nam skąd pozyskuje informacje, aby dowiedzieć się więcej o danym zagadnieniu. Jego sposobem na pozyskiwanie informacji są m.in. rozmowy z seniorami, książki historyczne, kwerendy w archiwach, przegląd zasobu internetowego. Wymienił również archiwa, w których warto szukać potrzebnych informacji oraz wiele przydatnych stron internetowych.

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: IV Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej w ostrowskich Jatkach! (zdjęcia)

1/44
2/44
3/44
4/44
5/44
6/44
7/44
8/44
9/44
10/44
11/44
12/44

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.