Duchowni z ostrowskich parafii wyruszają po kolędzie. Wizyty duszpasterskie w domach katolickich wiernych to wydarzenie religijne, ale też towarzyskie. Warto się do niego odpowiednio przygotować, choć są i tacy, co księdza w swoim domu nie przyjmują.
Jeśli decydujemy się na przyjęcie kapłana w naszych progach, należy zgromadzić potrzebne akcesoria, aby wizyta przebiegła należycie. Przyjmując księdza w swoim domu wyrażamy więź z Kościołem Katolickim, przynależność do wspólnoty wiernych oraz chęć podtrzymywania relacji z parafią. Kolęda jest też okazją, aby porozmawiać z kapłanem, zarówno na tematy religijne, jak i osobiste czy rodzinne.
Jak się należycie przygotować do wizyty duszpasterza?
Przygotuj stół kolędowy
Przygotowanie stołu do wizyty duszpasterskiej to oczywiście sprawa indywidualna, każdy jednak powinien postarać się, aby znalazły się na nim podstawowe elementy. Stół nakrywamy białym obrusem, a na nim ustawiamy krzyż i świece, które zapal tuż przed nadejściem duchownego. Na stoliku powinny też znaleźć się kropidło oraz naczynie z wodą święconą. Jeżeli zdecydujesz się przekazać ofiarę finansową, także przygotuj ją wcześniej i włóż do białej, niezaklejonej koperty.
Zadbaj o porządek oraz odpowiedni ubiór
Wizyta osoby duchownej powinno być ważnym wydarzeniem dla wiernych, dlatego zadbajmy o to, aby w naszym domu był porządek. Nie zostawiajmy wszystkiego na ostatnią chwile, aby gość nie musiał czekać, gdy my będziemy sprzątać czy chować porozrzucane przedmioty. Warto też zadbać o wygląd - przyjmowanie księdza w kapciach, bosych stopach czy rozciągniętym dresie, nie jest dobrym pomysłem i stanowi wyraz braku szacunku dla gościa.
Powitaj duchownego
Witamy księdza i żegnamy oczywiście pozdrowieniem: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!". W naszym regionie przyjętym zwyczajem jest wyjście przed dom lub mieszkanie, aby przyjąć księdza od sąsiada, to także zwyczaj odprowadzania osoby duchownej do kolejnego domu. Gdy duchowny wejdzie już do naszego domostwa, powitaj go serdecznie i zaproś do pomieszczenia, w którym przygotowano stół kolędowy. Tam powinna też oczekiwać reszta rodziny. Po powitaniu i modlitwie następuje czas na rozmowę, wymianę zdań.Zabezpiecz zwierzęta domowe i wyłącz odbiorniki
Na przyjście kapłana postaraj się zabezpieczyć domowe zwierzęta, aby nasz pupil nie zrobił krzywdy księdzu lub nie wprowadzał niepotrzebnego zamieszania. Domowe psy, koty czy ptaki mogą też skutecznie przeszkadzać w rozmowie i sprawią, że cała uwaga, zamiast na sprawy duchowe czy związane z życiem kościoła, sprowadzi się do opieki nad zwierzętami i na przykład powściągnięcia nadmiernej energii naszych pupili. Przed pojawianiem się duchownego, wyłącz też radio, telewizor i komputer. Zadbaj, aby w trakcie spotkania nie dzwonił telefon, aby nie rozpraszał nikogo podczas rozmowy.
Nie każdy przyjmuje księdza po kolędzie
Nawet osoby wierzące coraz częściej rezygnują ze spotkania z duchownymi podczas prowadzonych wizyt duszpasterskich. Taka decyzja może jednak łączyć się z pewnymi konsekwencjami - kapłan może w przyszłości odmówić posługi duszpasterskiej. Pamiętajmy też, że brak funduszy na ofiarę, nie powinno być powodem odmówienia przyjęcia księdza w swoim domu. Ofiara zawsze jest dobrowolna i co łaska. Jeśli ktoś z domowników nie mógł być w tym czasie w domu, zawsze można się umówić na indywidualne spotkanie czyli tzw. kolędę uzupełniającą.Wasze opinie
Jaca 11:12, 27.12.2022
Vvvv 12:23, 27.12.2022
Kurczak 18:50, 27.12.2022
TN 23:19, 31.12.2022
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.