Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Kiedy warto podpisać UoP i czy warto przechodzić na B2B?

Umowa o pracę zapewnia wiele przywilejów, które gwarantuje kodeks pracy, jednak nie jest pozbawiona wad. Niektóre osoby decydują się na zawarcie umowy B2B z tym samym podmiotem gospodarczym, z którym wcześniej pozostawały w stosunku pracy. Zazwyczaj za ich decyzją stoją kwestie finansowe oraz większa niezależność. Kiedy warto podpisać UoP i czy warto przechodzić na B2B?

2022/12/linkedin-sales-solutions-i9p9uj-sfu0-unsplash1-jpg_6389a4f974f36

Jakie korzyści daje umowa o pracę?

Umowa o pracę jest przez wiele osób najbardziej pożądana. Gwarantuje bowiem prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego i okolicznościowego. Ponadto osoby zatrudnione na umowę o pracę mają zapewnioną pensję minimalną. Stałe wynagrodzenie zapewnia stabilizację i ułatwia uzyskanie kredytu na cele mieszkaniowe. Ponadto pracodawca musi odprowadzać w imieniu pracownika podatki, składki zdrowotne, rentowe i emerytalne. W przypadku niedyspozycji zdrowotnej, możliwe jest płatne zwolnienie lekarskie.

Jakie są wady umowy o pracę?

Jednocześnie umowa o pracę posiada również pewne wady. W przypadku osób, które uzyskują wysokie wynagrodzenie brutto, pracodawca odprowadza wysokie składki zdrowotne, co skutkuje uzyskaniem niższego wynagrodzenia netto. Ponadto umowa o pracę niesie ze sobą także pewne zobowiązania. Osoby zatrudniona na jej podstawie podlega ewidencji czasu pracy. Jednocześnie jest rozliczana przez przełożonych z jej efektywności.

Umowa o pracę vs business to business – co wybrać?

Umowa B2B jest zawierana między dwoma podmiotami gospodarczymi, wymaga zatem założenia własnej działalności. Ma charakter cywilnoprawny i zazwyczaj sprawdza się w branżach opartych na pracy projektowej. Na zawarcie umowy B2B często decydują się programiści, copywriterzy, marketingowcy i specjaliści ds. SEO. Często są to też osoby, którym zależy na zyskaniu niezależności w życiu zawodowym, które nie chcą czuć ograniczenia ściśle określonymi godzinami pracy czy zakazem konkurencji. Rozpatrując zagadnienie: umowa o pracę vs business to business, należy zwrócić uwagę na fakt, iż specjaliści w swojej branży podpisując kilka umów B2B, mogą uzyskać znacznie wyższe wynagrodzenie, aniżeli to, które zapewniała UoP.

Czy umowa B2B będzie opłacalna finansowo?

Przejście na własną działalność gospodarczą powinno być uzasadnione finansowo. Warto wszystko dokładnie przeliczyć, korzystając z usług doradcy podatkowego lub darmowego kalkulatora online. Umowa business to business sprawdza się u osób, które osiągały wysokie wynagrodzenie brutto. W przypadku własnej działalności gospodarczej mogą one wpisać niektóre wydatki w koszty, co obniża podstawę opodatkowania. Z tej opcji można skorzystać w przypadku np. zakupu paliwa, komputera, niezbędnego oprogramowania czy abonamentu internetowego. W tym miejscu warto podkreślić, iż wykonując te same zadania dla firmy, z którą wcześniej pozostawało się w stosunku pracy, nie można liczyć na preferencyjne warunki samozatrudnienia. Od pierwszego miesiąca prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej zostaje ona objęta dużym ZUS-em. Osoby, które zamierzają porzucić stałe zatrudnienie i założyć własną firmę w tym samym roku kalendarzowym, muszą się liczyć z brakiem możliwości skorzystania z podatku liniowego.

Jakie są wady umowy business to business?

Ponadto umowa B2B przenosi na osobę, która zrezygnowała z umowy o pracę, konieczność terminowego uiszczania należnych podatków i składek. Usługi formalno-księgowe warto zlecić podmiotowi zewnętrznemu, który się w nich specjalizuje. Umowa B2B jest dużo łatwiejsza do rozwiązania niż umowa o pracę.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://hrk.pl/pl/baza-wiedzy/artykuly-eksperckie/b2b-vs-umowa-o-prace-co-sie-bardziej-oplaca

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.