Licealiści z ośmiu miast w Polsce w formule debaty oksfordzkiej zastanowią się, czy w interesie miasta Ostrów Mazowiecka leży kultywowanie pamięci o Szkole Podchorążych Piechoty.
Fot. Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej
W Galerii Sztuki Jatki w Ostrowi Mazowieckiej już w poniedziałek 17 października o godz. 12.00 odbędzie się otwarta dla publiczności debata oksfordzka w ramach projektu "Historia w trasie. Oksfordzkie Podlasie i Mazowsze". W tym nowoczesnym projekcie dla uczniów szkół ponadpodstawowych biorą udział reprezentacje ośmiu szkół ponadpodstawowych z całej Polski: II LO im. K. I. Gałczyńskiego w Olsztynie, VII LO im. J. Wybickiego w Gdańsku, LO im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej, I LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie, VI LO im. S. Czarnieckiego w Szczecinie, ZS 2 im. Księcia P. K. Sanguszki w Lubartowie, ZS St. Staszica w Pile, ZSTiO nr 2 w Katowicach. Do projektu zostały zaproszone przede wszystkim szkoły z miast, w których nie działają całoroczne projekty debatanckie, a w kilku przypadkach jest to jedyna debatująca szkoła w mieście, więc nie mają z kim rywalizować.
Oto jak o udziale w projekcie mówi uczennica II LO w Olsztynie Kornelia Danilewicz.
- Dla nas, drużyny z Olsztyna udział w projekcie "Historia w trasie" to przede wszystkim możliwość rozwoju. Kontakt z innymi drużynami, debaty z nimi a także szkolenia pozwalają nam na zdobycie jeszcze większego doświadczenia i możliwość uczenia się od siebie nawzajem. Dodatkowo to dla nas szansa na zintegrowanie się z innymi, którzy tak jak My - lubią debatować, ponieważ w okręgu naszego koła debatanckiego nie ma innych, z którymi dzielimy tę pasję.
Przez pięć dni odwiedzą pięć miast, pięć instytucji kultury i zadebatują w formule debaty oksfordzkiej na tematy związane z historią danego regionu doskonaląc swój warsztat w zakresie sztuki wystąpień publicznych, argumentacji i kontrargumentacji. Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej będzie gospodarzem pierwszego dnia projektu, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję poznać historię Witolda i Marii Pileckich, ale też historię międzywojennej Ostrowi, miasta garnizonowego, miasta dorastającej Marii Ostrowskiej.
W kolejnych dniach uczestnicy odwiedzą Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Oddział Instytutu Pileckiego w Augustowie oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku. W każdym z tych miast odbędzie się debata otwarta dla publiczności, w szczególności uczniów i nauczycieli z lokalnych szkół, które będzie jednocześnie prezentacją debaty oksfordzkiej jako bardzo wartościowego narzędzia wykorzystywanego w edukacji historycznej.
Debata oksfordzka jest ustrukturalizowaną formą dyskusji, w której biorą udział dwie czteroosobowe drużyny. Zadaniem jednej z nich jest obrona postawionej tezy, natomiast drugiej - zaprzeczenie tej tezie. O stronie, po której znajdzie się drużyna, decyduje losowanie 15 minut przed rozpoczęciem debaty. Projekt "Historia w trasie. Oksfordzkie Podlasie i Mazowsze" dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra".
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.