Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Piękny trawnik - podstawowe prace

Gęsty, piękny trawnik to ozdoba każdego ogrodu czy działki. Na trawie mogą bawić się dzieci, można na niej grać w piłkę, odpoczywać, opalać się w upalny dzień. Trzeba jednak pamiętać, że zielony trawnik wymaga dużo pracy, trawa nie rośnie sama z siebie. Warto zadbać o każdy etap zakładania trawnika, a efekt na pewno przerośnie nasze oczekiwania.

2022/08/20220824140441-download-jpg_63071784d3ad1

Zakładanie trawnika - od czego trzeba zacząć?

Zakładanie trawnika nie jest łatwe, wymaga wiedzy i cierpliwości. Przed założeniem trawnika należy określić warunki atmosferyczne i glebowe panujących na danym terenie. To pozwoli wybrać rodzaj trawy, który najlepiej się sprawdzi. Dostępne są trawy uniwersalne, dywanowe, parkowe, łąkowe czy sportowe. Bardzo popularna jest trawa boiskowa, która jest wytrzymała na intensywne użytkowanie. W razie potrzeby można zastosować mieszanki traw, które pozwolą uzyskać piękną murawę.  Trawnik najlepiej zakładać wczesną wiosną, w okolicach kwietnia oraz na przełomie lata i jesieni.  W tym okresie warunki są optymalne i roślinność najlepiej się przyjmie.

Jak krok po kroku założyć trawnik?

Trawnik można założyć z rolki. To metoda szybka, ale kosztowna i wymagająca dużo pracy. Większość osób decyduje się zakładanie trawnika z wysiewu, które nie zajmuje dużo czasu. W tym wypadku warto jednak wykazać się cierpliwością, bo potrzeba czasu, aby trawnik stał się bujny i piękny. Aby cieszyć się zieloną trawą, należy wykonać kilka kroków.

  • Przygotowanie podłoża - zakres prac jest zależny od stanu podłoża. W niektórych wypadkach konieczne będzie oczyszczenie ziemi, pozbycie się zalegających śmieci i chwastów. Kolejny krok to przekopanie terenu, które spulchni glebę i ułatwi wysiew trawy.
  • Poprawienie właściwości gleby - przed wysiewem nasion należy sprawdzić stan gleby. Pod wysiew trawy najlepiej nadaje się gleba piaszczysto-gliniasta. Aby poprawić jej właściwości, do ziemi warto dodać torf lub ziemię kompostową. Warto również pomyśleć o zapobieganiu rozwojowi chwastów. Jeżeli odczyn gleby jest nieprawidłowy, należy zakwasić podłoże, dodając nawóz zakwaszający.
  • Nawożenie - aby trawa była gęsta i miała idealne warunki do rozwoju, do gleby należy dodać nawóz do trawy. Zawiera specjalnie dobrane składniki, które sprawią, że murawa będzie wyglądać pięknie. 
  • Sianie trawy - to ostatni etap po przygotowaniu podłoża Po wybraniu odpowiedniego gatunku trawy, należy przystąpić do jej wysiewu. Można robić to ręcznie lub wykorzystać siewnik. W siewie ręcznym najlepiej sprawdzi się metoda krzyżowa, polegająca na rozrzucaniu trawy wzdłuż i w poprzek trawnika. Aby świeżo posiane nasiona trawy nie stały się pokarmem dla ptaków, warto przysypać je cienką warstwą ziemi.

Pielęgnacja trawnika

Po posianiu trawy nie należy zapomnieć o regularnej pielęgnacji trawnika. Kluczowe jest regularne podlewanie, ponieważ do kiełkowania trawy gleba musi mieć odpowiednią wilgotność. Po wyrośnięciu trawy, ważne jest systematyczne koszenie trawnika, dzięki któremu trawnik ładnie się zagęści. Ważne, aby trawę kosić niezbyt krótko, przy suchej pogodzie. Należy regularnie obserwować trawnik i w razie pogorszenia się jego stanu, zadbać, aby powrócił do pierwotnego stanu. W przypadku, gdy trawa zrobi się rzadka, można wykonać napowietrzanie podłoża, polecane jest również nawożenie trawnika lub wykonanie dosiewki. Aby przygotować trawę do kolejnego sezonu i intensywnego wzrostu oraz tworzenia młodych pędów, wrażliwych na niskie temperatury można zastosować nawóz jesienny. Na wygląd trawnika ma wpływ wiele elementów, warto o wszystkich pamiętać. Odpowiednio pielęgnowany trawnik stanowi piękną ozdobę każdego ogrodu, potrafi sprawić, że otoczenie stanie się przytulne, zachęcające do wypoczynku. 

Założenie trawnika nie jest skomplikowane, ale wymaga czasu i cierpliwości. Prace można wykonać samodzielnie lub skorzystać z usług firmy, świadczącej usługi ogrodnicze. 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.