Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Produkcja żywności i jej bezpieczeństwo

Produkcja żywności rządzi się restrykcyjnymi zasadami, które normowane są przez ustawy, rozporządzenia, wymogi kontrahentów - ale także klientów. Wszystko po to właśnie, by ci ostatni mogli zakładać, że nabywana i konsumowana przez nich żywność jest bezpieczna. Wolna od zanieczyszczeń fizycznych, chemicznych, biologicznych. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo produkcji, a jednocześnie zwiększyć wydajność procesów, producenci żywności stosują rozmaite rozwiązania. Dzisiaj przedstawimy dwa z nich - są zaskakująco proste, pomysłowe, a jednocześnie bardzo skuteczne.

2022/08/zywnosc-1-jpg_62fb8d1dda138

Tablice cieni

W każdym zakładzie produkcyjnym, oczywiście nie tylko z branży żywności, wykorzystywane są przeróżne akcesoria i narzędzia. Od drobnych jak klucze czy śrubokręty, po duże, jak szufle czy szczotki. Takie, po które sięga się dosłownie raz na dzień, i takie, które są używane na bieżąco, wielokrotnie w ciągu zmiany. W każdym przypadku, by dążyć do optymalizacji procesu produkcji i zwiększać ergonomię miejsca pracy, akcesoria i narzędzia powinny zawsze być w tym samym miejscu.

W tym miejscu pojawia się pojęcie zarządzania wizualnego (Visual Lean Management), którego elementem są tablice cieni. Są to specjalne miejsca, mające postać tablic, na których odwieszane są nieużywane narzędzia. Jednakże są one tak zaprojektowane, że każde narzędzie czy akcesorium ma swoje ściśle przyporządkowane miejsce. Jeśli nie zostanie ono odwieszone na tablicy, to wizualnie od razu można stwierdzić jego brak - na tablicy widać bowiem tylko "cień" brakującego przedmiotu, czyli jego obrys.

Takie rozwiązanie, oferowane przez firmę SALMON HYGIENE, błyskawicznie daje nam informację, czy na zakończenie dnia pracy wszystkie wykorzystywane narzędzia wróciły na swoje miejsce i czy przypadkiem któreś z nich nie zostało np. na linii produkcyjnej albo nie dostało się do samego produktu. To jednak nie wszystko, bo tablice cieni można w prosty sposób łączyć z kodowaniem kolorami. Jest to przyporządkowanie narzędzi i wyposażenia, poprzez przypisanie do danej barwy, do określonych czynności. Na przykład do czyszczenia konkretnej linii produkcyjnej lub zastosowania wyłącznie w danej strefie zakładu. Znacząco zmniejsza to ryzyko zanieczyszczeń krzyżowych i w odczuwalny sposób wpływa na bezpieczeństwo produkcji żywności.

Produkty wykrywalne

Kolejnym prostym do wdrożenia sposobem na podniesienie bezpieczeństwa i higieny produkcji żywności (chociaż nie tylko) są tzw. produkty wykrywalne, z których ofertą można zapoznać się na stronie https://salmonhygiene.pl/oferta/produkty-wykrywalne-i-bezpieczne/.

Na czym polega ich wyjątkowość? Otóż na każdym etapie produkcji, w wyniku błędu, nieuwagi, zaniedbania czy przyczyn losowych, do produktu mogą dostać się używane przez pracowników akcesoria i wyposażenie. Dotyczy to zwłaszcza elementów drobnych, których brak może być ciężko zauważyć od razu. Przykładowo są to plastry, długopisy czy podkładki, smycze i identyfikatory, ale także np. narzędzia ręczne, jak szczotki czy skrobaki.

Jeśli te produkty wykonane są z odpowiedniego materiału, to mogą zostać wykryte przed detektory metali albo promienie RTG. Nawet w przypadku elementów tak delikatnych, jak plastry, rękawice czy czepki - mają one w środku cienki, aluminiowy pasek, dzięki któremu są wykrywane przez detektory metalu. Rzecz jasna również w przypadku produktów wykrywalnych możliwe jest stosowanie wcześniej wspomnianego kodowania kolorami, a dla części wyposażenia, jak np. szczotki czy inne narzędzia ręczne, połączenie z tablicami cieni.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.