Renciści oraz emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego mogą dorobić o ponad 236 złotych. Limity weszły w życie od 1 marca.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że do emerytur i ren t można dorabiać, ale część seniorów musi uważać na tzw. graniczne kwoty przychodu. Przekroczenie może spowodować, że wypłata świadczenia zostanie pomniejszona lub zawieszona. Limity w dorabianiu są zależne od średniej płacy krajowej i zmieniają się co trzy miesiące. Renciści oraz emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego powinni je sprawdzać.
Od 1 marca kwota przychodu, który można osiągnąć wzrasta.
Pierwsza kwota graniczna to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego. Jeśli dodatkowe zarobki nie przekroczą 4 tys. 196.60 złotych brutto, z emerytura lub renta nic się nie dzieje. Natomiast, gdy zarobki będą wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, tym samym przekroczą 7 tys. 793.70 złotych brutto, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi wypłatę świadczenia.
Uzyskanie przychodów miesięcznie w granicach od 4 tys. 196.60 złotych do 7 tys. 793.70 złotych spowoduje, że zmniejszy się wypłacane świadczenie o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.
Kwota maksymalnego zmniejszenia od 1 marca wyniesie 691.94 złotych dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 518.99 złotych dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 588.19 złotych dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.
Warto wiedzieć, że od stycznia 2022 roku zmieniły się zasady zawieszania renty socjalnej. Stosowane są w ich przypadku te same reguły co do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest to korzystna sytuacja dla osób, które pobierają to świadczenie.
Zmniejszenie bądź zawieszenie wypłacanego świadczenia zależy od ewentualnych przychodów między innymi z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, od których obowiązkowo są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, a także przychodu, który stanowi podstawę wymiaru składek przy prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, czyli do 1338,44 zł brutto. W przypadku, gdy osiągnięty przychód przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury to, emerytura będzie wypłacana w niższej kwocie, a więc bez dopłaty do minimum.
Ograniczenia nie dotyczą również osób, które pobierają z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.
Osoba pobierająca rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego również może dorabiać bez ograniczeń.
Renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego - 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna, a osiągnęli w zeszłym roku dodatkowy przychód, są zobowiązani poinformować ZUS o uzyskanych kwotach wynagrodzeń. Muszą to zrobić maksymalnie do końca lutego.
Rozliczenie z dodatkowego przychodu dotyczy także wcześniejszych emerytów i rencistów, którzy w ubiegłym roku pracowali za granicą.
Informacja o przychodach potrzebna jest do rozliczenia wypłacanego świadczenia. Świadczenie może zostać rozliczone rocznie lub miesięcznie. Aby umożliwić rozliczenie emerytury czy renty w najkorzystniejszy sposób, taka osoba powinna przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Niezbędne dokumenty wystawiają pracodawcy. Z kolei osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, muszą napisać i złożyć oświadczenie samodzielnie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.