Prelekcje Dariusza Marka Srzednickiego stały się już małą tradycją w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tym razem 22 marca o godz. 17.00 w Ostrowskiej Książnicy prelegent zaprezentował trudny, ale jakże ciekawy temat.
„Mało znane zbrodnie sowieckie na wschodzie Polski w latach 1939-1943”, bo taki tytuł miało spotkanie, przyciągnęło wielu uczestników.
Do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku oficjalnie w naszym kraju nie badano zbrodni sowieckich dokonanych na ludności polskiej.
Sytuacja uległa radykalnej zmianie po roku 1989. Powstała wówczas Główna Komisja Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Zaczęto również analizować zbrodnie sowieckie.
D. Srzednicki od początku lat dziewięćdziesiątych zaczął gromadzić materiały na temat ukrywanych i powszechnie nieznanych zbrodni popełnionych przez przedstawicieli różnych formacji sowieckiego aparatu represji.
Historyk, informacje o tych przestępstwach pozyskiwał z dwóch źródeł. Jak mówił najwięcej pomocy uzyskał w Głównej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Ponadto do autora zaczęły dopływać bezpośrednie informacje od świadków zbrodni i rodzin poszkodowanych.
Na spotkaniu zostały zaprezentowane cztery filmy dokumentalne autorstwa D. Srzednickiego. Przedstawiono w nich ukrywane przez wiele lat zbrodnie wojenne dokonane przez reprezentantów różnych formacji państwa sowieckiego: Armii Czerwonej, partyzantki radzieckiej, NKWD oraz tzw. paramilitarnych oddziałów utworzonych przed 17 września 1939 roku czyli przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Polski i złożonych z obywateli narodowości niepolskiej.
Filmy powstały na kanwie mordów: w Gródku, małym miasteczku na wschód od Białegostoku, we wsi Sobieski, w Wałkach i w Judziance koło Hajnówki. Autor nadał im znamienne tytuły: A imiona ich nieznane; Rapsod 1941; Ślady krwi; Zabici w pośpiechu. Wyświetlenie filmów poprzedzał krótki, ciekawy wstęp autora o realizacji
dokumentów.
W trakcie projekcji zauważalne było zdziwienie, a w wielu przypadkach zasmucenie na twarzach widowni.
Nie zbrakło też pozycji książkowych ze zbiorów biblioteki związanych ze zbrodniami sowieckimi.
Jak każda prelekcja D. Srzednickiego, tak i ta z 22 marca zakończyła się owacjami od publiczności i podziękowaniami od dyrektor E. Chojnackiej za przybliżenie bardzo trudnego tematu zbrodni popełnionych na narodzie polskim. (MBP)
Wasze opinie
Rycho
08:07, 06.09.2013
Chcialem obejrzec te 4 filmy ,gdzie i jaka mozliwosc obrjrzenia tych filmow .Zapraszam do Bialegostoku na prezentacje tych filmow ,gdyz dotycza tych ziem
Dodaj komentarz
Właściciel lokalnego portalu ostrowmaz24.pl ("OstrowMaz24"), zwanego w niniejszym Regulaminie Portalem, umożliwia bezpłatną usługę elektroniczną dodawania komentarzy (wpisów/opinii) pod artykułami zamieszczanymi w Portalu, która dostępna jest dla każdego użytkownika sieci Internet zwanym w Regulaminie Użytkownikiem. Dodawanie komentarzy odbywa się dzięki udostępnionemu formularzowi z mechanizmem. Założeniem usługi dodawania komentarzy jest wymiana informacji i opinii oraz prowadzenie dyskusji pomiędzy Użytkownikami. Użytkownik korzystający z usługi dodawania komentarzy, zobowiązuje się do przestrzegania niniejszych zasad:
- Zakazane jest korzystanie z usługi dodawania komentarzy w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.
- Użytkownik zamieszczający dany komentarz ponosi całkowitą odpowiedzialność za wprowadzane przez siebie treści oraz za szkody powstałe w wyniku publikacji tych treści.
- Użytkownik zobowiązuje się nie umieszczać w komentarzu treści niezgodnych z obowiązującym prawem oraz takich, które mają charakter reklamy, kryptoreklamy, product placementu.
- W ramach usługi dodawania komentarzy, Użytkownik zamieszcza komentarz o treści i formie określonej przez siebie i to Użytkownik decyduje, jakie treści wprowadza na strony Portalu.
- Użytkownik zamieszczającym na Portalu komentarz, zobowiązuje się nie używać w komentarzu zwrotów lub określeń powszechnie uznawanych za wulgarne (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999 r.), a także zwrotów lub określeń powszechnie uznawanych za obraźliwe lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich.
- Użytkownik korzystający z mechanizmu formularza umożliwiającego zamieszczenie komentarza oświadcza, że posiada uprawnienia i zgody niezbędne do zamieszczenia komentarzy w sposób zgodny z prawem, w szczególności z wyłączeniem naruszenia praw osób trzecich.
Właściciel portalu ostrowmaz24.pl ("OstrowMaz24") oświadcza, że nie zamawia, nie zleca ich przygotowywania, a także nie dokonuje w ramach własnej infrastruktury technicznej analizy redakcyjnej, czy też autoryzacji przedpublikacyjnej zamieszczanych w Portalu komentarzy, przy czym zastrzega dla siebie prawo do usunięcia już dodanych komentarzy.
Właściciel portalu ostrowmaz24.pl ("OstrowMaz24") oświadcza, że każdy użytkownik sieci Internet może zgłaszać naruszenia niniejszego Regulaminu, a także treści bezprawne, w tym treści naruszające dobra osobiste osób trzecich, na adres e-mail: .
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.