Od wtorku 26 stycznia zaczęły obowiązywać nowe przepisy, zgodnie z którymi osobom, które oddały krew lub osocze po przebytej chorobie COVID-19, przysługują dwa dni wolnego. Krwiodawcy i ozdrowieńcy mogą skorzystać z wolnego w dniu, w którym oddali krew lub osocze i w dniu następnym.
Każdy, kto przeszedł koronawirusa, może uratować innych chorych, którzy znacznie ciężej przechodzą infekcję.
- Osocze ozdrowieńca zawiera przeciwciała, które mogą wspomóc leczenie chorych na COVID-19. Osocze można oddać w jednym z Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Za ten szlachetny gest będą przysługiwać dwa dni wolne w pracy - czytamy na stronie gov.pl.
Zmiany są zawarte w art. 3 Uchwały z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 9, z tym że wymiar zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych przysługuje w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym.
Kto może oddać osocze?
Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2) bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. To właśnie te przeciwciała są cenne, bo mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.
Osoby, które oddadzą osocze, będą mogły skorzystać z kilku przywilejów:
- dwa dni wolne od świadczenia pracy dla osób, które oddały krew lub jej składniki - w tym osocze po chorobie COVID-19,
- ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego (33 proc.), przysługuje osobie, która co najmniej trzy razy oddała krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19. Uprawnienie przysługuje przez 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia.
- ulga PIT - osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku.
Znowelizowane przepisy znajdują się w Ustawie z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.