Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej spotkaniem, dnia 1 października w Starej Elektowni, dała możliwość wysłuchania ciekawych historii, ciekawych gości na temat roku 1920 na ziemi Ostrowskiej.
Kolejny raz pracownice Miejskiej Biblioteki Publicznej stanęły na wysokości zadania, prezentując społeczności Ostrowi Mazowieckiej wykład historyczny, który śmiało można nazwać mianem - "pasjonującego". Spotkanie wzbogacone o znakomitych gości, którzy podzielili się wiedzą i opowieściami związanymi z rokiem 1920 na ziemi ostrowskiej.
Dla wszystkich pasjonatów i wielbicieli historii, była to niepowtarzalna szansa do zasięgnięcia nowych, ciekawych wiadomości z ust, takich osób, jak:
- Monika Beyer - wnuczka Williama Beyera - ochotnika poległego 4 sierpnia 1920 r. w bitwie pod Paprocią i Pęchratką,
- przedstawiciele Stowarzyszenia "Wizna 1939", którzy pojawili się na spotkaniu w dziesięcioosobowym zespole,
- grupa rekonstrukcyjna z Zambrowa na czele z Pawłem Sanewski,
- Franciszek Głębocki - pasjonat historyczny z Szumowa.
Monika Beyer przygotowała multimedialną prezentację opowiadająca o jej dziadku poległym w 1920 roku. Zaprezentowała pamiątki, artykuły zamieszczane w prasie, czy listy pisane do rodziny. Jednocześnie dzieląc się historiami z życia Williama Beyera. Panowie ze Stowarzyszenie "Wizna 1939" opowiadali o badaniach terenowych i znaleziskach, które udało im się wyszukać pod koniec listopada 2017 roku na terenie gminy Andrzejewo. Jak się okazało - dość przypadkowo natknęli się na szczątki, elementy uzbrojenia żołnierzy poległych w 1920 roku.
Paweł Sanewski wraz z przedstawicielami grupy rekonstrukcyjnej z Zambrowa, przebrani w mundury z tamtych lat, opowiadał czym tak naprawdę zajmuję się grupa rekonstrukcyjna i o tym, jakie przeżycia idą wraz z wcielaniem się w postać Williamia Beyera podczas bitw rekonstrukcyjnych. Franciszek Głębocki, jako skarbnica wiedzy i doświadczenia opowiadał historię, które przekazywane były mu od swoich dziadków z tamtych lat. O zachowaniach wojsk bolszewickich, o metodach ich braku człowieczeństwa, czy życiu w okresie wojny w 1920 roku.
W trakcie spotkania byliśmy świadkami projekcji filmu z 16 marca 2018 roku, gdzie odbyła się uroczystość pogrzebowa poległych żołnierzy, których szczątki zostały pochowane wśród towarzyszy broni z 201 Pułku Piechoty, w kwaterze wojennej z 1920 r. na cmentarzu w Szumowie. A dopełnieniem całego wydarzenia było otwarcie wystawy pod tytułem - "Rok 1920 na Ziemi Ostrowskiej", o której możecie przeczytać - TUTAJ.
Cieszy fakt, że Stara Elektrownia zgromadziła tak liczną publiczność. Historia nie jest nam obojętna i ilość osób zgromadzonych w głównej sali tylko to potwierdziła. Cieszy również fakt, jak szerokie spektrum społeczeństwa zainteresowane było spotkaniem: dyrektorzy szkół i instytucji miejskich, przedstawiciele władz miasta i powiatu, harcerze, młodzież, podopieczni stowarzyszenia Przystań, czy absolwenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
To była istna gratka dla wszystkich pasjonujących się historią i wydarzeniami z roku 1920. Kultura i pielęgnowanie pamięci o historii w Ostrowi Mazowieckiej bardzo mocno związana jest z działaniem pracownic Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej. Panie dokładają szerokiej gamy starań, by mieszkańcom Ostrowi Mazowieckiej przybliżyć i utrwalać zdarzenia, o których warto pamiętać. Świetne przedsięwzięcie, świetna organizacja, świetni ludzie - trzymajcie tak dalej. Wszyscy jesteśmy wam za to wdzięczni.
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.