Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Brok


Ceremonia odsłonięcia tablicy upamiętniającej współpracę polsko-węgierską (zdjęcia)

W ubiegłą niedzielę, 27 września w Broku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie patriotyczne. Lokalna społeczność oraz samorządowcy zebrali się, aby upamiętnić zwycięską walkę Polaków w 1920 r. podczas wojny z bolszewikami. 

2020/09/brok-rocznica-bitwa21-jpg_5f7312704674c Fot. Urząd Gminy Brok

Program uroczystości obejmował wiele wydarzeń, które podkreślały chwałę jednego z najdonioślejszych wydarzeń historycznych Polski, a z drugiej strony przypomniały, że ówczesne zwycięstwo Polski nie byłoby możliwe bez wsparcia Rządu Królestwa Węgier, który przyszedł z pomocą przekazując broń i amunicję. Można powiedzieć, że wojnie z bolszewikami walczyły "Polskie ręce" oraz "Węgierska broń". Dzięki niesłabnącej przez wieki przyjaźni Polsko - Węgierskiej, wspólnymi siłami zdołano w 1920 r. zatrzymać bolszewicką nawałę idącą na Warszawę.

Obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej miały bardzo uroczystą oprawę. Inauguracją obchodów była msza odprawiona w Kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Broku, w intencji Ojczyzny. Uroczysty charakter mszy podkreśliła obecność pocztów sztandarowych lokalnych instytucji i organizacji. Oprawę muzyczną Mszy Św. zapewniła lokalna orkiestra dęta.

Po odegraniu hymnów obydwu państw przez orkiestrę dętą głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Brok.

"Przyjaźń z Węgrami ma już przeszło tysiąc lat, od czasu gdy Bolesław Chrobry i Stefan Wielki zaprzysięgli sobie przyjaźń między swymi narodami. Przez tysiąc lat oba narody nie tylko dotrzymały złożonej przez swych władców przysięgi braterstwa, ale to braterstwo w tak szczególny sposób rozwinęły, że nie inaczej dziś mówimy o naszych braciach Węgrach jak nasze bratanki. Tysiąc lat zobowiązuje, to znaczy obliguje nas do pamiętania i rozumienia czym jest przyjaźń wśród narodów. Nie ma bowiem piękniejszej i wierniejszej przyjaźni w Europie niż przyjaźń między Polakami a Węgrami."

Marek Młyński - Burmistrz Miasta i Gminy Brok

Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia odsłonięcia tablicy upamiętniającej militarną pomoc Rządu Królestwa Węgier dla Polski, podczas wojny polsko - bolszewickiej 1920 r. Odsłonięcia tablicy dokonał Marek Młyński oraz Radca Ambasady Węgier - Gábor Lagzi - Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
Tego dnia uwidoczniona została także tablica przekazana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, upamiętniająca miejsce związane ze zwycięską Bitwą Warszawską 1920 r.

Następnie Uczestnicy na czele z Pocztami Sztandarowymi Kawalerią konną z Grupy rekonstrukcyjnej "Bajka", wzięli udział w uroczystym przemarszu ulicami miasta przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie obecne delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Wydarzeniem niejako podsumowującym uroczystości była inscenizacja historyczna, która odbyła się na plaży w broku. 

 

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Ceremonia odsłonięcia tablicy upamiętniającej współpracę polsko-węgierską (zdjęcia)

1/88
2/88
3/88
4/88
5/88
6/88
7/88
8/88
9/88
10/88
11/88
12/88

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.