Jest 1085 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce, 15 osób zmarło. Rząd wprowadził nowe restrykcje w przemieszczaniu się. Należy więc maksymalnie ograniczyć aktywność, a wszystkie sprawy poza niezbędnymi odłożyć na później.
- Mamy 34 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. lubelskiego, 6 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. pomorskiego,3 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz po 1 osobie z woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego i zachodniopomorskiego - przekazało dziś rano Ministerstwo Zdrowia.
Resort zdrowia poinformował też o zgonie dwóch osób. Bezpośrednią przyczyną śmierci jednej z nich nie był COVID-19.
- Z przykrością informujemy, że w szpitalu w Koszalinie zmarł 67-letni mężczyzna zakażony koronawirusem, który miał choroby współistniejące. Natomiast w szpitalu w Kaliszu zmarł 75-letni pacjent zakażony koronawirusem, ale bezpośrednią przyczyną zgonu w tym przypadku nie był COVID-19. Dlatego pacjent ten nie zostaje włączony do statystyk osób zmarłych z powodu COVID-19. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1085/15 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - podało MZ.
W województwie mazowieckim - według wczorajszych danych - pod obserwacją w szpitalach w celu wykluczenia zachorowania na COVID-19 jest 598 osób. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 9 955 osób, kwarantanną objętych jest 8936 osób. Potwierdzono 251 przypadków zachorowań, w tym jedna osoba zmarła (stan na 25 marca br.).
Pacjenci, u których potwierdzono obecność koronawirusa SARS-CoV-2 są hospitalizowani, a osoby, które miały z nimi kontakt są identyfikowane i obejmowane kwarantanną.
Rząd wprowadził nowe restrykcje w przemieszczaniu się. Musimy maksymalnie ograniczyć naszą aktywność, a wszystkie sprawy poza niezbędnymi odłożyć na później.
Ograniczenia wprowadzone przez rząd zamieszczamy poniżej.
Ograniczenia w przemieszczaniu się
Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.
Obostrzenie nie dotyczy więc:
- dojazdu do pracy: Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
- wolontariatu: Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego: Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.
W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących
Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.
Całkowity zakaz zgromadzeń - chyba że z najbliższymi
Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można spotykać się jedynie z osobami najbliższymi.
Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych
Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak rząd wprowadził kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób - wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.
Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.
Zakłady pracy
Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.
Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują
Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.
Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.
- Jeśli osoby nie będą przestrzegały nowych przepisów, będziemy natychmiast reagować. Jeśli będzie taka konieczność, to osoby takie będą odpowiadały za swoje nieodpowiedzialne zachowanie, m.in. na podstawie art. 54 kodeksu wykroczeń - zapowiadają mazowieccy funkcjonariusze policji.
Podwyższono karę za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł.
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.