Opublikowano . Kraj i świat | Firmy i instytucje | ZUS


ZUS: Elektroniczne zwolnienia w pigułce

Zmiany w wystawianiu elektronicznych zwolnień lekarskich zbliżają się wielkimi krokami. Od 1 grudnia pacjent nie otrzyma już papierowego zielonego zwolnienia lekarskiego, w zamian medyk wystawi mu e-ZLA. Jest to wygodniejsza forma zarówno dla lekarza, pacjenta jak i pracodawcy.

zus_logo_30_04_17

Dokument zaraz po wystawieniu w systemie informatycznym, zostanie wysłany do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podczas konsultacji lekarskiej nie trzeba już pamiętać NIP-u pracodawcy, wystarczy podać nr PESEL, który zostanie wpisany, po czym lekarz uzyska wszystkie potrzebne informacje.

Istnieją pojedyncze przypadki, gdy pracownik musi osobiście dostarczyć zwolnienie pracodawcy. Dzieje się tak, gdy zatrudniający nie posiada konta na platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obowiązek posiadania takiego konta mają przedsiębiorcy zgłaszający do ubezpieczeń społecznych powyżej pięciu pracowników. Mniejsze firmy mają taki przywilej, ale nie muszą z niego korzystać.

Pracownik nie zawsze orientuje się, czy pracodawca posiada konto ePUAP. W takiej sytuacji lekarz po wpisaniu nr PESEL pacjenta w systemie informatycznym otrzymuję krótką informację o tym, czy zwolnienie należy wydać w formie papierowej czy też elektronicznej.

Lekarze są przygotowani także na sytuację, w której trzeba będzie wystawić zwolnienie w czasie wizyty domowej. Mogą wręczyć wtedy pacjentowi ręcznie wypełniony wydruk e-ZLA, a później uzupełnić go w systemie. Mogą także wypisać e-ZLA przy pacjencie, ale tylko jeśli mają przy sobie laptopa i dostęp do Internetu.

- Jeżeli chorujesz i przestałeś być pracownikiem, czyli pobierasz zasiłek po ustaniu zatrudnienia, pamiętaj o tym, żeby złożyć do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku. Sam elektroniczny wpływ zwolnienia do ZUS nie wystarczy by wypłacić Ci świadczenie. Musisz jeszcze złożyć wniosek w postaci formularza ZAS-53. Możesz zrobić to elektronicznie, o ile masz profil na PUE ZUS. Nie jest do tego wymagany podpis elektroniczny. To samo powinni zrobić prowadzący działalność gospodarczą, osoby z nią współpracujące oraz duchowni - Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.