Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Sejm i Senat poparli nowelizację ustawy o IPN (wideo)

Sejm w ekspresowym tempie uchwalił nowelę ustawy o IPN, która zakłada odejście od przepisów karnych. Projekt uchyla między innymi artykuł 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności między innymi za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata.

sejm_26_11_17

- Dlaczego tak wiele musiało zostać zniszczone w relacjach polsko-żydowskich, polsko-izraelskich, polsko-amerykańskich? Dlaczego pozwoliliście, by wybiło to antysemickie szambo? - grzmiała z mównicy posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

- Gdzie jest pan Jaki? Przecież to był triumf jego. On tu skakał z radości. Mówił, że to jest wspaniała ustawa, a wyście brawo bili - zwrócił się do posłów PiS Stefan Niesiołowski, poseł z klubu PSL-UED.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki odpowiadał za przygotowanie ustawy. Decyzji uchylenia artykułu 55a bronił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

- Dojrzałość polityczna i odpowiedzialność za państwo polega na tym, że należy wyciągać wnioski ze zmieniającej się sytuacji politycznej - zewnętrznej i wewnętrznej. My właśnie to robimy, bo kierujemy się dobrem naszego kraju - mówił Dworczyk.

Do jedności w sprawie obrony dobrego imienia Polski wzywał premier Mateusz Morawiecki.

- Razem brońmy dobrego imienia narodu polskiego. My nie wycofujemy się z obrony polskiego imienia, ta drobna korekta naszą pozycję umocni - powiedział Morawiecki.

Zanim przystąpiono do głosowania, mównicę zablokował poseł niezrzeszony Robert Winnicki na znak protestu odejścia od zapisów karnych w ustawie.

Również Senat niemal jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, bez poprawek. Wcześniej w czasie dyskusji senatorowie opozycji w proteście opuścili salę obrad.

Udział w głosowaniu wzięło 78 senatorów. Nowelizację poparło 76 senatorów, jeden zagłosował przeciwko i jeden się wstrzymał.

Wcześniej Senat odrzucił wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy. Teraz nowelizacja ustawy o IPN trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

źródło: x-news.pl

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.